اهمیت نوشتن رزومه برای کسب و کارها

اهمیت نوشتن رزومه

یک رزومه کاری خوب و استاندارد می‌تواند بر موفقیت شما در مرحله استخدام تاثیر به سزایی بگذارد. مکتوب کردن یک رزومه کاری مناسب و کامل، می‌تواند آینده شما را به طور کل تغییر دهد. حال که به اهمیت نوشتن رزومه تسلط یافتید، در ادامه با ما همراه شوید تا راهنمایی جامع آموزش نوشتن رزومه را به صورت دقیق برای شما توضیح دهیم.

اهمیت نوشتن رزومه و بخش‌های آن

اهمیت نوشتن رزومه و بخش‌های آن

در یک رزومه، بخش‌های مختلفی وجود دارند که نوشتن و مکتوب کردن آن‌ها از الزامات است. این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند که در ادامه به بررسی جزئی‌تر و دقیق‌تر هر یک خواهیم پرداخت:

 • سوابق تحصیلی
 • سوابق شغلی
 • مهارت‌های کامپیوتری
 • مهارت‌های زبان خارجه

سوابق تحصیلی و اهمیت نوشتن رزومه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر رزومه که بر اهمیت نوشتن رزومه نیز اثرگذار است، ذکر کردن سوابق تحصیلی افراد می‌باشد. سوابق تحصیلی، میزان صلاحیت و دانش شما را جهت دریافت شغل مورد نظر نشان می‌دهد. بیشتر کارفرمایان، به دنبال افرادی هستند که علاوه بر تجربه و مهارت لازم در زمینه کاری مورد نظر، دارای تحصیلات و سوابق آکادمیک در آن زمینه نیز باشند. در واقع، این امر یک امتیاز برای متقاضیان محسوب می‌شود.

سوابق تحصیلی شما از دوران دبیرستان تا دانشگاه باید جهت استخدام ذکر شوند و این موضوع، اهمیت نوشتن رزومه را ثابت می‌کند. توجه داشته باشید که مهم است موارد ذکر شده در رابطه با سوابق تحصیلی شما، باید با شغلی که برای آن اقدام می‌کنید، مرتبط باشند؛ زیرا این مورد می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب شود. میزان تحصیلاتی که فرد متقاضی دارد، پیش نیاز مصاحبه، دریافت شغل و استخدام است.

در نهایت، شما می‌توانید جهت اثبات توانمندی خود، کپی اسناد تحصیلی‌تان مانند: مدرک دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و مدارک فنی حرفه‌ای را نیز ضمیمه رزومه خود کنید. اضافه نمودن این موارد نیز می‌تواند برای کارفرمای مربوطه قابل توجه باشد و در نتیجه به صورت مستقیم بر روی شانس موفقیت و استخدام شما تاثیر بگذارد.

لازم است که به چگونگی ذکر و اشاره به نکات مختلف در رزومه‌تان دقت زیادی کنید! برای مثال؛ بیان کردن دستاوردها و فعالیت‌های شما در دوران تحصیلی دبیرستان و پیش از آن، نمی‌تواند برای کارفرما جذابیتی داشته باشد؛ اما فعالیت‌های شما در دوران تحصیلات عالی همانند کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و نوآوری می‌تواند نمایانگر و نشان دهنده میزان سواد بالا و دانش و مهارت عالی شما باشد. البته، شرط این امر آن است که فعالیت‌ها و کارهای شما که در رزومه ذکر شده‌اند، باید و باید با حرفه مورد نظرتان در ارتباط باشند. در غیر اینصورت، از ارزش به خصوصی برخوردار نخواهند بود و ذکر کردن آن‌ها برای شما فایده و امتیازی را به ارمغان نخواهد آورد.

مزایای ذکر سوابق تحصیلی

یکی دیگر از مزایای ذکر سوابق تحصیلی و اهمیت نوشتن رزومه، این است که؛ کارفرما بر این واقعیت مسلط می‌شود که شما آشنایی لازم و دانش کافی در زمینه کاری مورد نظر را دارا هستید و نیازی به آموزش‌های اضافی و اولیه نخواهد بود. همین امر موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه کارفرما و اداره مد نظر می‌شود و این یک امتیاز مثبت برای شما است.

در واقع، نیاز نداشتن به آموزش و گذراندن دوره کارآموزی، رزومه شما را بالاتر و بهتر از دیگر رزومه‌ها قرار می‌دهد و شما شانس بالایی برای قبولی در این مرحله خواهید داشت. تمامی این کار، با نوشتن رزومه به شکل عالی و استاندارد قابل اجرا خواهد بود که اهمیت نوشتن رزومه و هر یک از بخش‌ها را در ادامه به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

اهمیت نوشتن رزومه سوابق شغلی

بخش سوابق شغلی رزومه، مهم‌ترین بخش در هر رزومه به شمار می‌رود. در این قسمت شما موظف هستید تا تمامی فعالیت‌های کاری که تاکنون داشته‌اید را همراه با تاریخ و مدت زمان ذکر کنید. شما باید در این بخش تمامی مشاغل پاره وقت و تمام وقت خود را مکتوب نمائید و همچنین، مهم است که سمت و جایگاه شغلی خود را نیز در رابطه با هر حرفه ذکر کنید. در نوشتن تاریخ‌های این بخش، دقت کنید و آن‌ها را بر اساس واقعیت و باورپذیر بودن آن‌ها، بنویسید. توجه کنید که از اغراق کردن در رزومه خود بپرهیزید و به خود یادآور شوید که رزومه شما در بین صدها رزومه و یا بیشتر قرار دارد.

در بخش سوابق شغلی، لزومی ندارد که درست همانند بخش سوابق تحصیلی تمامی فعالیت‌های ذکر شده با رشته و حرفه مورد نظر در ارتباط باشند. در واقع، اگر تمامی مشاغلی که در آن‌ها شرکت داشته‌اید را ذکر کنید و هیچ کدام را از قلم نیاندازید، برای شما امتیازی مثبت محسوب می‌شود. به این دلیل که نشان می‌دهد شما در هر رشته و حرفه، مهارتی همانند نظم، کار تیمی، مدیریت، کارهای فنی و… را کسب نموده‌اید. همچنین، در نظر داشته باشید که اگر به صورت پروژه‌ای نیز مشغول به کار بوده‌اید، بهتر است آن را نیز در بخش سوابق کاری رزومه خود ذکر کنید.

گپ شغلی و ثبات در کار

یکی دیگر از مواردی که اهمیت نوشتن رزومه و بالا بودن سوابق کاری را نشان می‌دهد، کار مداوم و پیوسته شما است. این جمله، به این معنا نیست که به صورت مداوم به کار مشغول بوده باشید، بلکه به معنای کار طولانی مدت در یک سمت و مجموعه است. در واقع، این به معنای داشتن ثبات شغلی می‌باشد.

برای مثال؛ افرادی که به صورت ثابت و به مدت 2 سال در یک جایگاه شغلی به کار مشغول بوده‌اند، نسبت به افرادی که چند ماه بیشتر در یک شغل نمانده‌اند، ارجحیت دارند. کارفرمایان به این دلیل چنین موضوعی را مورد توجه قرار می‌دهند، چون که تمایل دارند تا شخصی را که استخدام می‌کنند بتوانند به مدت طولانی بر حضور فرد در مجموعه کاری خود حساب کنند و تا مدت زیادی نیاز نباشد که دنبال فرد جدیدی برای استخدام باشند و از این لحاظ دغدغه‌ای وجود نداشته باشد.

اهمیت نوشتن رزومه و مهارت‌های کامپیوتری

در دنیای امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و کارهای کامپیوتری، نیاز است که هر فرد حداقل مهارت لازم و توانایی کار با کامپیوتر را داشته باشد. در واقع،برخورداری از توانایی و دانش برخی نرم‌افزارهای کامپیوتری، به میزان حداقل و جزئی، جزو ملزومات برای کار و استخدام شدن است. به معنای دیگر، در صورتی که رزومه شما مملو از توانایی‌های مختلف در زمینه کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای متفاوت باشد، جذابیت بیشتری خواهد داشت. در این صورت، رزومه شما در نگاه اول از گیرایی فزونی برخوردار خواهد بود و می‌تواند توجه کارفرما را نسبت به دیگر رزومه‌ها تا حد زیادی جلب کند.

مهارت‌های زبان خارجه و اهمیت نوشتن رزومه

در جهان امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات بین‌المللی، نیاز به تسلط بر زبان‌های خارجه به ویژه زبان انگلیسی افزایش یافته است. افرادی که به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند و دارای مهارت زیادی در زمینه خواندن، نوشتن و گوش دادن به زبان انگلیسی هستند، چندین قدم از دیگر افراد جهت استخدام شدن جلوتر خواهند بود. با توجه به اینکه اکثریت نرم‌افزارها به زبان انگلیسی هستند، در صورتی که زبان انگلیسی شما به اندازه کافی قوی نیست، باید هرچه سریع‌تر در راستای بهتر کردن این مهارت خود اقدام کنید.

تمامی کارفرمایان ترجیح می‌دهند افرادی را استخدام کنند که به زبان انگلیسی تسلط زیادی دارند. یکی از موارد قابل توجه در رابطه با اهمیت نوشتن رزومه و همچنین مزایای استخدام افراد دارای این مهارت، می‌توان به این موضوع اشاره کرد؛ که در صورت نیاز به بکارگیری زبان انگلیسی جهت ایجاد روابط بین‌المللی، بار هزینه‌های گزاف و اضافه از دوش مجموعه برداشته خواهد شد.

بنابراین، لازم است که توجه داشته باشید تسلط به زبان‌های پرکاربردی همچون انگلیسی و آلمانی، می‌تواند رزومه شما را گیراتر و قابل توجه‌تر کند. البته، در هر صورت شما باید قوانین رزومه‌نویسی را رعایت کنید تا بتوانید رزومه‌ای حرفه‌ای را ارائه دهید و متخصص بودن خود را در زمینه مورد نظر، پررنگ‌تر کنید!

9 نکته مهم در زمینه اهمیت نوشتن رزومه

9 نکته مهم در زمینه اهمیت نوشتن رزومه

در بخش زیر، 9 نکته مهم در زمینه اهمیت نوشتن رزومه ذکر شده است که با رعایت آن‌ها، می‌توانید به بهترین شکل رزومه خود را مکتوب کنید و به کارفرما ارائه دهید:

 1. انتخاب بهترین مدل رزومه‌نویسی منطبق با هدف و کاربرد
 2. مشخص کردن بخش‌های مختلف رزومه
 3. رزومه خود را کاملا ویرایش کنید.
 4. الگوگیری از رزومه‌های آماده
 5. نوشتن اهداف و انگیزه کاری در رزومه
 6. نوشتن لیست کامل مهارت‌های رزومه
 7. تهیه چک لیست از بخش‌های مختلف در رزومه
 8. پر کردن گپ‌های کاری و تحصیلی با انتخاب شیوه مناسب رزومه‌نویسی
 9. برجسته نشان دادن توانایی‌ها و مهارت‌ها و کم رنگ‌تر کردن ضعف‌ها

نوشتن رزومه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های استخدام شدن در هر کار و سمت شغلی است. بسیاری از افراد موقعیت و فرصت مورد نظر خود را تنها و تنها به این خاطر که نمی‌دانند چگونه باید یک رزومه کاری استاندارد و حرفه‌ای را بنویسند، از دست می‌دهند. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با آموزش نوشتن رزومه، کسب و کارهای پولساز، خلاقیت در کسب و کار، طرح کسب و کار و ایده کسب و کار بدست آورید؛ می‌توانید به دیگر مقالات وبسایت تجارت آنلاین مراجعه فرمائید! همچنین، در پکیج کسب درآمد میلیونی این وبسایت نیز، دوره‌ای تخصصی ارائه شده است که به شما در مسیر افزایش درآمد و راه‌اندازی کسب و کارتان کمک شایانی خواهد کرد.

جمع‌بندی اهمیت نوشتن رزومه

در مقاله اهمیت نوشتن رزومه، انواع رزومه و شیوه‌های رزومه‌نویسی بررسی شد و متوجه شدیم که برای نوشتن یک رزومه خوب و جالب توجه کارفرما، باید رزومه را پرمحتوا و پربار و در عین حال خلاصه بنویسیم! همچنین، بخش‌های مختلف یک رزومه که شامل سوابق تحصیلی، کاری، پژوهشی، مهارت‌ها، دستاوردها و توانایی‌ها هستند را بررسی کردیم. در نهایت، به این نتیجه رسیدیم که بهتر است اطلاعاتی در رزومه ذکر شوند که با شغل و جایگاه کاری مد نظر فرد، در ارتباط هستند. البته، این امر نیز به نوع رزومه و هدف از نوشتن آن بستگی خواهد داشت.

منبع: managementstudyguide