خلاقیت در کسب و کار و 5 تکنیک جهت افزایش آن

خلاقیت در کسب و کار

با توجه به تغییر و تحولاتی که در بازار کسب و کار رخ می‌دهد و پیشرفتی که با سرعت چشم‌گیر در حال جهش است؛ می‌توان گفت که تقریبا کسب و کارهایی قادر به رشد و توسعه هستند که همراه با پیشرفت‌ها خود را بروز کنند. این تغییر و تحولات سبب شده‌اند تا دستیابی کسب و کارها به اهداف و چشم‌اندازهایشان، روز به روز سخت و پیچیده‌تر شود. همین امر نیز، سبب ایجاد شدن جوی بسیار رقابتی در بازار شده است که هر سازمان برای بقا و ادامه حیات خود، نیازمند خلاقیت در کسب و کار خواهد بود! بنابراین، اگر شما نیز تمایل دارید تا کسب و کار خود را توسعه دهید و در عرصه این رقابت‌ها، به رتبه‌های بالاتر صعود کنید، توصیه می‌کنیم که از خلاقیت در کسب و کار خود بهره‌گیری نمائید.

چگونه خلاقیت در کسب و کار داشته باشیم؟

چگونه خلاقیت در کسب و کار داشته باشیم

برخورداری از خلاقیت در کسب و کار، یکی از مهم‌ترین عوامل و دلایلی است که افراد می‌توانند در حرفه خود پیشرفت کنند و به آن میزان درآمدی که می‌خواهند، برسند. مفهوم خلاقیت، در واقع به معنای بکارگیری توانایی‌های ذهنی‌ای است که افراد برای ایجاد و پیاده‌سازی یک مفهوم و ایده تازه از آن استفاده می‌کنند. در نهایت، نتیجه خلاقیت باید به تولید و فراهم چیزی بیانجامد که هم اصولی و هم ارزشمند باشد. در بخش زیر، 4 قدم جهت افزایش خلاقیت در کسب و کار را به شما معرفی کرده‌ایم. مطالعه و عمل به این 4 قدم، باعث می‌شود تا شما بتوانید از رقبای خود جلو بیافتید و نظر مخاطبین هدف را بیش از پیش به خود جلب کنید!

مطالعه مداوم داشته باشید

اگر به دنبال این هستید که خلاقیت در کسب و کار خود را افزایش دهید؛ باید در رابطه با حوزه کسب و کار خود مطالعه داشته باشید! زیرا، ذهن انسان قدرت پردازش و تحلیل در رابطه با موضوعی که از آن اطلاعات کافی ندارد را نخواهد داشت. به عنوان مثال؛ یک کامپیوتر را در نظر بگیرید که قصد دارید تا آن را تعمیر کنید یا سیستم آن را ارتقا دهید. اگر در رابطه با سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این کامپیوتر اطلاعات کافی را نداشته باشید، امکان ندارد بتوانید روشی را پیدا کنید که به شما کمک کند تا هدف خود را تحقق بخشید!

بنابراین، این یک واقعیت تغییرناپذیر است که افراد برای صحبت کردن و آنالیز کردن یک موضوع، نیاز دارند تا در رابطه با آن اطلاعات کافی را دارا باشند. نتیجه می‌گیریم که؛ برای افزایش خلاقیت خود باید مطالعه داشته باشید و به هر نحوی، اطلاعات جدیدی را بیاموزید! مطالعه در دنیای امروزی تنها به خواندن کتاب محدود نمی‌شود؛ بلکه شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی، گوش دادن به پادکست و مشاهده ویدیوهای آموزشی نیز، دانش لازم را بدست آورید.

محدود کردن و گزینش داده‌ها

در دومین مرحله، شما باید دانش بدست آمده را در یک حوزه خاص محدود کنید! اگر بخواهیم این موضوع را به شکلی واضح‌تر توضیح دهیم می‌توانیم از مثال کامپیوتر استفاده نمائیم. در کل سیستم یک کامپیوتر، اگر شما بخواهید آن را ارتقا بدهید باید انتخاب کنید که چه بخشی را مورد هدف دارید. ممکن است شما بخواهید حافظه یا سرعت آن را بیشتر کنید؛ که در این صورت، این بخش‌ها تنها قسمتی کوچک از کل سیستم سخت‌افزار و نرم‌افزار یک کامپیوتر را در برمی‌گیرند.

بنابراین، شما می‌توانید از بخش‌هایی که در ارتباط با صفحه نمایش، اسپیکرها یا کیبورد هستند، چشم‌پوشی نمائید. این قابلیت انسان‌های خلاق است که می‌توانند به صورت ویژه، ذهن خود را بر یک بخش خاص و ویژه متمرکز نمایند! بنابراین، سعی کنید تا از پرداختن به هجویات و اطلاعاتی که اهمیتی ندارند، ممانعت کنید.

تقویت توانایی تجزیه و تحلیل

در سومین مرحله از افزایش خلاقیت در کسب و کار، شما باید توانایی تجزیه و تحلیل خود را افزایش دهید! ممکن است بسیاری از شما دانش و اطلاعات کافی را در رابطه با یک موضوع به خصوص داشته باشید؛ اما توانایی تحلیل و آنالیز آن را به خوبی نداشته باشید. این امر، نشان دهنده محدود بودن آشنایی شما با موضوع مد نظر می‌باشد.

در صورتی که، اگر دانش شما به اندازه کافی در رابطه با یک موضوع افزایش پیدا کند، می‌توانید آن را به راحتی تحلیل و تجزیه کنید. اگر هدف و غایت شما افزایش خلاقیت در کسب و کار باشد؛ می‌توانید با توجه به توانایی‌هایی که در دو بخش قبل بدست آورده‌اید، این مرحله را نیز با موفقیت بگذرانید.

پرورش ایده‌های جدید

پس از به اتمام رساندن مراحل بالا، وقت آن است که یک ایده مشخص را پرورش داده و آن را پیاده‌سازی کنید. اگر خلاقیت در کسب و کار را به عنوان یک پازل درنظر بگیرید؛ می‌توان گفت که مطالعه طرح پازل را مشخص می‌کند، گزینش داده‌ها قطعات پازل را برای شما تعیین می‌کند، در قدم سوم می‌توانید چیدن این پازل‌ها را در کنار یکدیگر بررسی نمائید و در نهایت، جهت رسیدن به اوج خلاقیت خود همه این قطعات را کنار هم بگذارید تا آن نتیجه‌ای که می‌خواهید محقق گردد.

اگر بخواهیم این موضوع را به خود کسب و کار ارتباط دهیم؛ می‌توان گفت که شما جهت افزایش خلاقیت در کسب و کار خود نیاز دارید تا اطلاعاتی در رابطه با حوزه‌های مختلف(مرتبط با حرفه) بدست آورید و با کمک‌گیری از آن، ایده‌های متفاوتی را ارائه می‌دهید.

عوامل موثر بر خلاقیت در کسب و کار

عوامل موثر بر خلاقیت در کسب و کار

برخی عوامل وجود دارند که افراد می‌توانند با آگاهی نسبت به آن‌ها، خلاقیت در کسب و کار خود را افزایش دهند. این عناصر که بر خلاقیت و قدرت ایده‌پردازی افراد می‌توانند تاثیر به سزایی داشته باشند شامل دو مورد عوامل محیطی و فردی خواهند بود. همچنین، برخی از افراد ممکن است این عوامل را تحت عناوین بیرونی و درونی نیز بشناسند.

عوامل محیطی و بیرونی

این موارد، شامل ویژگی‌ها، شرایط و عناصری هستند که افراد با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانند به افزایش خلاقیت خود در کسب و کار کمک کنند! به طور مثال؛ آزادی، داشتن منابع و وقت کافی، جو مناسب جهت به کار انداختن قوه فکر و تخیل و پرورش طرح‌های مناسب برای تحقیق برخی از این موارد هستند. گاها، وجود برخی شرایط پرفشار از محیط بیرونی به افراد، باعث می‌شود تا آن‌ها موتور خلاقیت خود را روشن کنند و راهکارهای تازه‌ای را برای حل مشکلات ارائه دهند.

عوامل فردی و درونی

علاوه بر عوامل محیطی و بیرونی که می‌توانند بر قدرت خلاقیت و پرورش فکر افراد تاثیرگذار باشند؛ برخی عوامل نیز هستند که از درونیات و وجود خود انسان نشات می‌گیرند. برخی از مثال‌های این عوامل شامل؛ ویژگی‌های شخصی، سلایق، انگیزه و خودشناسی، برخورداری از توانایی شناخت مسائل، تمایل به ریسک و شجاع بودن و برخورداری از تخصص کافی در رشته هستند.

5 تکنیک افزایش خلاقیت در کسب و کار

علاوه بر تمامی موارد بالا که ذکر شدند و پیروی از آن‌ها می‌تواند به افزایش خلاقیت در کسب و کار شما کمک کند، گزینه دیگری دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید با انجام آن، سرعت رشد خلاقیت را در وجود خود 100 برابر کنید! این عامل مهم و موثر نیز، آموزش است.

با آموزش دیدن به صورت مداوم و ادامه دادن روند یادگیری، شما قادر خواهید بود تا رشد و توانایی کافی را جهت پیشرفت در کسب و کار خود بدست آورید. به عنوان یک مدیر کسب و کار، شما باید بدانید که تکنیک‌های بکار گرفته شده در بازار دائما در حال تغییر هستند و نمی‌توان با استفاده از روش‌های قدیمی و سنتی، یک کسب و کار مدرن را به چشم‌اندازهایش رساند.

از این رو، بهتر است تا آموزش و یادگیری را در روند کاری خود و نیروهایتان قرار دهید. استفاده از آموزش، افراد را به فکر کردن وامی‌دارد. توصیه ما به شما این است که؛ آموزش و یادگیری را در بستر کاری خود به یک عادت تبدیل کنید تا در نهایت، به یک فرهنگ سازمانی تبدیل گردد. برای اینکه بتوانید از روش‌های اصولی و تکنیکی، اینکار را در سازمان و کسب و کار خود اجرا کنید، بهتر است تا 5 تکنیک ذکر شده در بخش زیر را بخوانید و آشنایی حدودی را نیز نسبت به آن‌ها بدست آورید:

  1. تکنیک علت و معلول: یکی از روش‌های مفید جهت تجزیه، تحلیل و آنالیز ابعاد مسائل
  2. تکنیک در هم شکستن فرضیات: از بین بردن فرضیات و افکار غلط قدیمی
  3. تکنیک دلفی: کسب اطلاعات به کمک توزیع پرسشنامه بین افراد و کنترل بازخوردها و نظرات
  4. تکنیک حل مسئله: کشف مسئله، تعیین علت، ارائه راه حل و ارزیابی آن‌ها
  5. تکنیک ارتباط اجباری: ایجاد خلاقیت از طریق ایجاد ارتباط‌های تعیین شده بین دو گروه

اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در زمینه خلاقیت در کسب و کار، راه اندازی کسب و کار، مدیریت کسب و کار، ایده کسب و کار و راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه بدانید؛ می‌توانید به دیگر مقالات وبسایت تجارت آنلاین مراجعه فرمائید! همچنین، در صورت تمایل به کسب اطلاعات در زمینه کسب و کارهای مجازی و اینترنتی نیز، می‌توانید به پکیج کسب درآمد آسان و سریع از اینترنت ما مراجعه فرمائید.

جمع‌بندی خلاقیت در کسب و کار

در این مقاله، به بررسی خلاقیت در کسب و کار پرداختیم. شما می‌توانید با افزایش خلاقیت خود در هر حوزه کاری، ایده‌های جدیدی را ارائه دهید که به افزایش درآمد و ارتباطات بهینه بین شما و مشتریان کمک کنند. خلاقیت در کسب و کار می‌تواند به کمک تکنیک‌های مختلفی، افزایش پیدا کند. مطالعه، تحلیل، آزاد کردن فکر از دغدغه‌های غیرمرتبط و در نهایت، استفاده از تکنیک‌های تست شده و آزمایش شده؛ برخی از روش‌هایی هستند که می‌توانید برای افزایش خلاقیت در کسب و کار خود از آن‌ها کمک بگیرید!

منبع: creativityatwork