مدل کسب و کار B2G چیست؟

مدل کسب و کار B2G

مدل کسب و کار B2G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا مدل کسب و کار B2G نوعی از بازاریابی است؟ چگونه باید مدل کسب و کار B2G را پیاده‌سازی کنیم؟ در این مقاله، قرار است درباره مدل کسب و کار B2G اطلاعاتی کلی را ارائه دهیم و به شما بگوئیم که چطور می‌توانید این مدل کسب و کار را اجرا کنید! مدل کسب و کار B2G در واقع نوعی از بازاریابی است که در آن، شما محصولات، خدمات یا اطلاعات بدست آمده از طریق کسب و کارتان را، به مراکز دولتی(Government) ارائه می‌کنید. به بیان دیگر، اصطلاح بازاریابی B2G، به مارکتینگ‌های مختلف در بخش‌های دولتی اشاره دارد که شامل؛ بازاریابی محصولی و خدماتی می‌شوند. شما می‌توانید در این روش، از تکنیک‌هایی همچون برندسازی، روابط عمومی استراتژیک و انواع راهکارهای دیجیتال مارکتینگ، کمک بگیرید و نهایتا به معامله با سطوح مختلف دولتی بپردازید. برای اینکه بتوانید در این حوزه بازاریابی به یک متخصص حرفه‌ای تبدیل شوید؛ به شما توصیه می‌کنیم که این مقاله را حتما بخوانید!

نگاهی کامل به مدل کسب و کار B2G

مدل کسب و کار B2G

بازاریابی B2G، به مبادله خدمات و محصولات مختلف بین یک نوع تجارت و یک سازمان دولتی گفته می‌شود. به بیان واضح‌تر، زمانی که یک شرکت خصوصی و خودساخته تولیدات یا خدمات خود را به یک ارگان دولتی به فروش می‌رساند، در دسته‌بندی مدل کسب و کار B2G قرار می‌گیرد. نکته‌ای که در رابطه با مدل کسب و کار B2G وجود دارد، این است که؛ ارگان‌های دولتی پیشنهادهای خود را به شکل مناقصه عرضه می‌کنند و دیگر کسب و کارهای خصوصی و تامین‌کنندگان، برای اینکه بتوانند به همکاری با این سازمان‌ها بپردازند، باید در این مناقصه‌ها شرکت داشته باشند.

شبکه‌های تجاری که در این زمینه فعالیت دارند و به شکل واسطه بین این نوع از کسب و کارها و ارگان‌های دولتی عمل می‌کنند؛ عموما شرایط و بستری را فراهم می‌نمایند تا تامین‌کنندگان خصوصی بتوانند فرصت‌های شغلی دولتی را که تحت عنوان حراج معکوس ارائه می‌گردند، بدست آورند. یکی از رایج‌ترین نوع‌های کسب و کار که از بازاریابی B2G برای بدست آوردن پروژه‌های کاری خود استفاده می‌کنند؛ کسب و کارهای فعال در زمینه ساخت و ساز هستند.

به عنوان مثال؛ سازمان‌های دولتی که به دنبال احداث ساختمان‌های جدید هستند یا می‌خواهند زیرساخت‌های خود را تقویت کنند؛ این پروژه‌ها را با شرکت‌های ساختمانی خصوصی در میان می‌گذارند و هر کس هزینه مناسب‌تری را در راستای انجام پروژه پیشنهاد دهد، می‌تواند به عنوان برنده مناقصه اعلام شود. پروژه‌های ارائه شده توسط دولت گاها ممکن است؛ مدارس، کتابخانه، پارک یا پروژه‌های حول محور راه‌سازی و جاده‌سازی را پوشش دهند. پس از اینکه آژانس مربوطه پیشنهاد ارائه شده را پذیرفت و قرارداد دو طرفه امضا گردید؛ رابطه از نوع مدل کسب و کار B2G بین این دو شرکت و سازمان شکل خواهد گرفت.

شرایط استفاده از مدل کسب و کار B2G چه هستند؟

یکی از نکاتی که باید قبل از استفاده از مدل کسب و کار B2G بدانید؛ این است که، این نوع از بازاریابی کسب و کار، باعث می‌شود تا شما تحت نظارت و کنترل مقررات پیچیده دولتی واقع شوید! به بیان دیگر، محدودیت‌هایی در راستای دیجیتال مارکتینگ و فناوری‌های مختلف بکار گرفته شده جهت تعامل با فروشندگان اعمال می‌شوند و شما نمی‌توانید کاملا نظرات خود را در پروژه پیاده‌سازی کنید. علاوه بر پروژه‌های اجرایی، ممکن است ارگان‌های دولتی گاها احتیاج به خرید و تهیه برخی از محصولات خاص باشند.

از این رو، این فرصت در اختیار شما است تا محصولات خود را به آن‌ها ارائه دهید و از مدل کسب و کار B2G، استفاده کنید. البته، همانطور که گفته شد؛ همکاری کردن با دولت مقررات و قواعد به خصوصی دارد و محصولات شما باید از برخی پروتکل‌های خاص پیروی کنند تا بتوانید آن‌ها را به سازمان‌های تحت نظارت دولت بفروشید.

اگر تمایل بالایی نسبت به همکاری با ارگان‌های دولتی و بکارگیری بازاریابی B2G دارید؛ بهتر است بدانید که، ارگان‌های دولتی بیشتر اشتیاق دارند تا با شرکت‌ها و تولیدکنندگان خصوصی کار کنند که در رزومه کاریشان سابقه کار با ارگان‌های دولتی دیگر را داشته‌اند! به بیان دیگر، اگر قرار است در مناقصه‌های دولتی شرکت کنید یا محصولات خود را به سازمان‌های دولتی ارائه کنید و در این زمینه به رقابت با دیگر کمپانی‌ها بپردازید؛ بهتر است بدانید که، شرکتی که قبلا با دولت کار کرده است و می‌تواند نمونه کاری را در این زمینه ارائه دهد، شانس بیشتری در برنده شدن خواهد داشت! این موضوع نیز، از میل دولت به حمایت از این دسته کمپانی‌ها سرچشمه می‌گیرد. از این رو، کار کردن در بازارهایی که دولت در آن‌ها حضور دارد، امری آسان نخواهد بود.

3 نکته اصولی درباره مدل کسب و کار B2G

اصول مدل کسب و کار B2G

درست است که بکارگیری مدل کسب و کار B2G با محدودیت‌هایی همراه می‌باشد و جدا از این موضوع، دریافت پروژه‌ها در این زمینه، با برخی چالش‌ها همراه است؛ اما این موضوع، به معنای آن نیست که اگر شما قبلا با هیچگونه ارگان دولتی یا سازمان تحت نظارت دولت کار نکرده‌اید، موفق به دریافت پروژه مورد نظر خود نخواهید شد؛ بلکه تنها به این معنا است که باید از برخی اصول و نکات استفاده کنید تا بتوانید بازاریابی B2G را به خوبی پیاده‌سازی کنید. 3 مورد از مهم‌ترین این اصول و قواعد شامل؛ شناخت دقیق مشتری، برندسازی و ایجاد اعتماد خواهند بود.

در ادامه این بخش، به بررسی دقیق‌تر هر یک از این استراتژی‌ها پرداخته‌ایم! مطالعه آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکلی صحیح‌تر از مدل کسب و کار B2G استفاده کنید و نتایج مورد نظر خود را حاصل نمائید. ممکن است آماده‌سازی هر یک از این استانداردها چندین سال به طول بیانجامد؛ اما به یاد داشته باشید که یادگیری و استفاده از آن‌ها، تنها در زمینه بازاریابی B2G برای شما مفید نخواهد بود! بلکه شما حتی می‌توانید در حوزه مدل کسب و کار C2B و مدل کسب و کار B2B نیز از آن‌ها استفاده کنید!

مشتریان خود را به خوبی بشناسید

اولین قدم در راستای، بکارگیری مدل کسب و کار B2G؛ این است که شما باید مشتریان خود را به شکلی دقیق بشناسید، نیازها و خواسته‌های آنان را بدانید و از ویژگی‌های شخصیتیشان آگاه شوید! این نکته، تنها به مدل کسب و کار B2G اختصاص نمی‌یابد؛ بلکه افراد برای موفقیت در هر زمینه کاری و هر نوعی از بازاریابی، باید به شناخت و آگاهی در رابطه با مشتریان خود فکر کنند! مدل کسب و کار B2G از شما می‌خواهد تا ماموریت خود را به خوبی تشخیص دهید و مخاطبین دولتی که قرار است تحت تاثیر قرار گیرند را مشخص نمائید.

برندسازی و فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ

دومین قدم برای داشتن یک مدل کسب و کار B2G خوب، این است که شما باید به فکر برندسازی خود باشید! یکی از ارکان‌های اصلی که باید در حوزه برندسازی رعایت شود؛ فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار می‌تواند به عناصر مختلفی اشاره داشته باشد. به عنوان مثال؛ شما می‌توانید یک وبسایت داشته باشید یا در یکی از پلتفرم‌های سوشال مدیا و شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید. البته، با توجه به اینکه پروژه‌های مدل کسب و کار B2G با دولت در ارتباط هستند؛ به شما توصیه می‌کنیم که به راه‌اندازی یک وبسایت بیاندیشید! اینکار اعتبار بیشتری به کسب و کار شما می‌بخشد و همچنین دسترسی به آن، برای ارگان‌های دولتی بهینه‌تر خواهد بود.

اعتماد مخاطبین خود را جلب کنید

ایجاد کردن اعتماد و اعتبارسازی برای کسب و کارتان، سومین اصل در زمینه بازاریابی B2G محسوب می‌گردد! زمانی که شما بتوانید به خوبی اعتماد مشتریان هدف خود را جلب کنید؛ گرفتن پروژه و برنده شدن در مناقصه همانند آب خوردن آسان خواهد بود! یک مشتری، برای اینکه بتواند از خدمات و محصولات شما با اطمینان خاطر استفاده کند، باید در اولین قدم بتواند به روند کاری و حرفه‌ای بودن شما اعتماد کند. اعتبار بالای کسب و کارتان، می‌تواند امتیاز بیشتری را در رقابت با رقبایتان، برای شما حاصل کند.

در آخر، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را در زمینه مدل کسب و کار B2G بدست آورید، می‌توانید به دیگر مقالات وبسایت تجارت آنلاین مراجعه کنید! همچنین، در این وبسایت، دوره‌ای تخصصی در زمینه راه اندازی کسب و کار، بازاریابی کسب و کار و توسعه آن، ارائه شده است که با عنوان پکیج کسب درآمد میلیونی تحت اختیار علاقمندان قرار گرفته است. به شما توصیه می‌کنیم که؛ حتما به این پکیج مراجعه کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب، به بررسی کلی در رابطه با مدل کسب و کار B2G پرداخته شد. شما می‌توانید؛ با بکارگیری این روش بازاریابی، پروژه‌های دولتی را اخذ کنید و به همکاری با ارگان‌های تحت نظارت دولت بپردازید! البته، بازاریابی B2G معمولا از طریق مناقصه‌هایی صورت می‌گیرد که واسطه‌گران دولت به برگزاری آن‌ها می‌پردازند. در این مناقصه‌ها، هر کس موفق شود تا قیمت بهتری را برای پروژه پیشنهاد دهد، قادر خواهد بود تا به انجام آن و در نهایت کسب درآمد بپردازد. دولت، به صورت معمول با کسب و کارهای خصوصی به همکاری می‌پردازد که در رزومه کاری خود نمونه کار با ارگان‌های دولتی را دارا هستند؛ اما اگر شما تاکنون با هیچ سازمان دولتی کار نکرده‌اید، باز هم می‌توانید با بکارگیری 3 اصل مهم بازاریابی B2G پروژه مد نظر خود را اخذ کنید. این 3 اصل مهم شامل؛ برندسازی، جلب اعتماد مشتری و شناخت مخاطبین هدف هستند که به شما کمک می‌کنند تا نتیجه مورد نظر خود را جهت درآمدزایی به این روش حاصل کنید!

منبع: webfx