ویس مارکتینگ در کسب و کار چیست؟

ویس مارکتینگ در کسب و کار

به احتمال زیاد، تمامی شما با دستیارهای صوتی مختلفی مثل “الکسا” آشنایی دارید. حتی اگر درباره این دستیار صوتی نیز چیزی نشنیده باشید، به قطع یقین با دستیار صوتی سیستم عامل IOS که “سیری” نام دارد آشنا هستید. این دستیارهای صوتی، می‌توانند روش‌های بسیار خوبی باشند برای اینکه کمپانی‌ها و مجموعه‌های مختلف بتوانند بازار هدف خود را به شکلی دقیق شناسایی کنند. به صورت کلی، فلسفه ویس مارکتینگ در کسب و کار نیز از همین موضوع نشات می‌گیرد. در ویس مارکتینگ یا بازاریابی شنیداری و صوتی، تمامی فرآیند بازاریابی و یافتن مخاطب هدف از طریق صوت انجام می‌شود. این شیوه بازاریابی، مبحث بسیار جالب توجه‌ای است که بهتر است درباره آن اطلاعاتی را کسب کنید. پس با ما همراه شوید تا داستان این استراتژی بازاریابی جالب را از آغاز تا به امروز بررسی کنیم.

ویس مارکتینگ چیست و چگونه متولد شد؟

ویس مارکتینگ در کسب و کار

یکی از جدیدترین و بروزترین تاکتیک‌های بازاریابی که امروزه مورد توجه افراد بسیار و به ویژه کسب و کارهای بزرگ قرار گرفته است، “ویس مارکتینگ در کسب و کار” نام دارد. این استراتژی از طریق دستیابی به محتوای صوتی و یا دستگاه‌های صوتی صورت می‌گیرد. امروزه، دستیارهای صوتی و حتی دستگاه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند از طریق صدا و صوت با انسان‌ها تعامل داشته باشند.

برخی از دستیارهای صوتی شامل: “الکسا آمازون”، “سیری اپل” و “گوگل اسیست” هستند. البته، همانطور که گفته شد تعامل صوت و انسان تنها از طریق اینگونه پلتفرم‌ها نیست؛ بلکه می‌توان حتی از طریق تلویزیون‌های هوشمند، ساعت‌ها، دستگاه‌های خانگی و اتومبیل‌ها نیز این عمل را انجام داد.

پلتفرم دستیار هوشمند، قابلیت‌های بسیاری را به افراد می‌دهد تا بدون دخالت دست و تنها با استفاده از صوت، تنظیمات موسیقی، پخش اخبار، خرید و جستجو و هر گونه فعالیت دیگری را انجام دهند. البته، شایان ذکر است که حتی دستیارهای صوتی نیز نسبت به یکدیگر قابلیت‌های متفاوتی دارند. با توجه به اینکه عادات مردم از اعمال نوشتاری و تکست، به صوت و صدا سوق پیدا کرده است، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که صوت یکی از پرکاربردترین موارد در زندگی روزمره آن‌ها است و در نتیجه می‌تواند یکی از راه‌های بسیار مناسب برای بازاریابی موثر باشد.

تمایل مردم به سمت دستیارهای صوتی باعث شده است تا فروش آن‌ها نیز افزایش پیدا کند. برای مثال؛ این موضوع باعث شده است تا فروش دستگاه‌های دستیار صوتی الکسا در سال 2018 رشد سه برابری را تجربه کند. اینها تنها برخی از دلایلی هستند که موجب شده‌اند تا ویس مارکتینگ امروزه بسیار مورد توجه قرار گیرد؛ اما کاربرد ویس مارکتینگ در کسب و کار دقیقا به چه صورت است؟

شیوه بکارگیری موثر ویس مارکتینگ

بکارگیری ویس مارکتینگ در کسب و کار

به کمک استراتژی ویس مارکتینگ در کسب و کار، کمپانی‌ها، مجموعه‌ها و کسب و کارها می‌توانند حین روزمره زندگی مردم برای مثال زمانی که در آشپزخانه مشغول آشپزی هستند، یا زمانی که در اتومبیل خود در حال رانندگی هستند، به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. قابلیتی که استراتژی ویس مارکتینگ در کسب و کار دارد را ممکن است بسیاری دیگر از شیوه‌های بازاریابی در خود نداشته باشند.

بنابراین، هر برند می‌تواند به راحتی از این طریق به بازار هدف و مخاطب خود دسترسی پیدا کند. این شیوه بازاریابی می‌تواند بازه گسترده‌ای از جمعیت و مردم را در بر بگیرد بدون اینکه شرکت مورد نظر به زحمت زیادی بیافتد. در نتیجه، کمپانی‌ها و برندهای مختلف تمرکز عمیقی را بر روی بخش ویس مارکتینگ در کسب و کار خود قرار می‌دهند تا بتوانند مشتریان بالقوه را جذب کنند و در نهایت فروش خود را افزایش دهند و همچنین مشتریان تازه‌ای را با خدمات و محصولات خود آشنا کنند.

امروزه، با گسترش شیوه تبلیغات و بازاریابی برندهای مختلف، تنها برندی موفق و پیروز است که بتواند احساس اعتماد را در ذهن و قلب مشتری و مردم ایجاد کند. از طرف دیگر، صدا و صوت یکی از مواردی است که می‌تواند تاثیر عمیقی را بر ذهنیت افراد بگذارد.

شاید با خود بگوئید که تبلیغات بصری و تصویری به دلیل اینکه دیداری هستند و فرد می‌تواند محصولات و خدمات هر برند را به صورت دقیق بررسی کند باید تاثیر بیشتری بگذارد؛ اما در واقع صوت و موسیقی عناصری هستند که عمیق‌ترین تاثیر را بر ذهن افراد دارند و حتی بر روی ناخودآگاه آن‌ها نیز می‌توانند تاثیر بگذارند. بنابراین ایجاد اعتماد از طریق بازاریابی شنیداری و صوتی، فرصتی ایده‌آل خواهد بود که هیچ برندی نباید آن را از دست بدهد.

4 زمینه ویس مارکتینگ در کسب و کار

به صورت کلی، 4 زمینه مختلف وجود دارد که ویس مارکتینگ در کسب و کار به صورت گسترده در آن‌ها استفاده می‌شود. البته، این زمینه‌ها تنها با پیشرفت تکنولوژی تا به امروز ایجاد شده‌اند. در صورتی که تکنولوژی بیش از این مقدار دستخوش تغییر شود، می‌توان ویس مارکتینگ در کسب و کار را به شیوه‌های متفاوتی به کار گرفت. شما می‌توانید در بخش زیر 4 زمینه اصلی که ویس مارکتینگ در کسب و کار در آن استفاده می‌شود را مطالعه نمائید.

تبلیغات شنیداری و صوتی

هیچکس نیست که با تبلیغات صوتی آشنا نباشد. این تبلیغات می‌توانند از طریق رادیو، پادکست، دستگاه‌های خانگی و غیره، به صورت گسترده پخش شوند و افراد مختلف را تحت الشعاع بازاریابی خود قرار دهند.

پادکست‌ها

این رسانه‌های شنیداری در طی 3 سال اخیر، به یکی از پر کاربردترین رسانه‌ها در نوع خود تبدیل شده‌اند. پادکست‌ها موفق شده‌اند تا در دل مردم جای خود را پیدا کنند و به یکی از شبکه‌های وسیع برای بازاریابی و همچنین تبادل اطلاعات تبدیل شوند. همانطور که می‌دانید، پادکست‌ها در زمینه‌های مختلف تولید می‌شوند و هر شخص می‌تواند با توجه به سلیقه و علاقه خود، پادکست مورد نظرش را انتخاب کند. در نهایت، به این شکل است که بازار هدف به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند و می‌توان به راحتی برای انتخاب آن‌ها با توجه به نوع شرکت و مجموعه تصمیم‌گیری کرد.

برای مثال؛ در صورتی که شما یک کمپانی و شرکت مربوط به موسیقی داشته باشید، می‌توانید در پادکست‌هایی که مربوط به موسیقی هستند برای بازاریابی برند خود اقدام کنید. در طرف دیگر، شخصی که به موسیقی علاقه دارد به پادکست مورد نظر گوش فرا می‌دهد و با برند شما آشنا می‌شود. در صورتی که فرد یک مشتری بالقوه باشد، به قطع یقین به سمت برند شما جذب خواهد شد. حتی اگر که فرد محصولات شما را نیز خریداری نکند و از خدمات شما استفاده‌ای نبرد؛ اما قطعا درباره برند شما کنجکاو خواهد شد و نام و فعالیت شما در ذهنیت او حک خواهد گشت. این امر نیز به برندسازی شما کمک شایانی می‌کند. ممکن است این بار فرد از برند شما خریدی انجام ندهد؛ اما مطمئنا شما موفق شده‌اید تا اعتمادی را در ذهن او نسبت به برند خود ایجاد کنید. در این مرحله فرد به مشتری بالقوه شما تبدیل می‌شود.

برندسازی سونیک

هم اکنون از شما می‌خواهیم تا به صدای زنگ موبایل آیفون فکر کنید، یا در صورتی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید، از شما می‌خواهیم تا در ذهن خود به صدای روشن شدن لپ تاپ‌تان فکر کنید. جالب است، به این خاطر که زمانی که شما به این موارد می‌اندیشید صدای خاصی را به یاد می‌آورید. این عمل دقیقا به کارگیری شیوه برندسازی سونیک را توصیف می‌کند.

در برندسازی سونیک، هر کمپانی برای بخش‌های مختلف یا برای محصولات خود یا حتی برای تبلیغات از صدا یا موسیقی خاصی استفاده می‌کند. این صدا برای همیشه در ذهن مردم ماندگار می‌شود به این خاطر که تنها و تنها به یک برند مخصوص تعلق دارد. در نتیجه، زمانی که هر شخصی این صدا را می‌شوند، یاد و خاطر برند ویژه آن را در ذهن مرور می‌کند. اگر می‌خواهید برند خود را توسعه دهید و تا ابد در ذهن مردم حک شوید، به شما توصیه می‌کنیم از شیوه برندسازی سونیک ویس مارکتینگ در کسب و کار حتما استفاده کنید!

بهینه‌سازی جستجوی صوتی

این مورد، بیشتر جهت خلاصه‌سازی و مفیدسازی صوت بکار گرفته شده، تعریف می‌شود. زمانی که فرد از دستیار صوتی درخواستی دارد، می‌خواهد تا به صورت خلاصه پاسخ خود را دریافت کند و هیچ علاقه‌ای ندارد تا به متن‌های طولانی گوش دهد که نیم بیشتری از آن‌ها، در بازه پاسخ مورد نظر او قرار ندارند. بنابراین، مهم است که صوت و صدای بکار گرفته شده در جهت بازاریابی شنیداری و ویس مارکتینگ در کسب و کار، صدایی بهینه شده باشد.

چالش‌های ویس مارکتینگ در کسب و کار

چالش‌های ویس مارکتینگ در کسب و کار

یکی از موانع و چالش‌هایی که پیش روی صنعت ویس مارکتینگ در کسب و کار وجود دارد، این است که مردم نگران حفظ حریم شخصی و هک شدن اطلاعات خود هستند. این مورد یکی از چالش‌های پیش روی ویس مارکتینگ و پلتفرم‌های دستیار صوتی است. افراد بسیاری نگران به سرقت رفتن اطلاعات خود هستند و همین امر می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد و توسعه تبلیغات صوتی بگذارد.

از طرف دیگر،  یکی از چالش‌های پیش روی این استراتژی معیارهای ردیابی است. در نهایت، با توجه به اینکه همچنان این استراتژی جدید و نوآوری شده است، میزان ارزش آن در حضور برخی افراد ناآشنا است. به همین علت نمی‌توان از این طریق تضمین بازگشت سرمایه شرکتی که آن را به کار گرفته است، داشت. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با ویس مارکتینگ در کسب و کار، طرح کسب و کار، بوم کسب و کار، مدل کسب و کار b2b، مدل کسب و کار c2b و شیوه راه اندازی کسب و کار بدانید؛ می‌توانید به پکیج کسب درآمد میلیونی تجارت آنلاین، مراجعه فرمائید!

جمع‌بندی مطالب

ویس مارکتینگ در کسب و کار، به معنای بازاریابی از طریق پلتفرم‌های شنیداری و صوت است. تعامل با مردم از طریق صوت تاریخچه قدیمی دارد و همواره دارای تاثیر بسیاری بوده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه دستگاه‌هایی که قابلیت پخش صوت را دارند، ویس مارکتینگ در امر بازاریابی تبدیل به یکی از مهم‌ترین و موثرترین استراتژی‌ها شده است. هم اکنون مخاطبان شما در هر کجا که باشند می‌توانند صدای شما را بشنوند و درباره برند شما اطلاعاتی را کسب کنند. استراتژی ویس مارکتینگ در کسب و کار، هم اکنون از طریق پلتفرم‌های دستیار صوتی، پادکست‌ها، رادیو، تبلیغات صوتی و… قابل اجرا است.

منبع: vocads