9 ایده کسب و کار دانشجویی پولساز و آسان

کسب و کار دانشجویی

آیا به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار دانشجویی هستید؟ تمایل دارید تا حین تحصیل، به درآمدزایی بپردازید؟ روش‌های مختلف راه‌اندازی یک کسب و کار دانشجویی چه هستند؟ در این مقاله، به بررسی صفر تا صد کسب و کار دانشجویی خواهیم پرداخت. با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه وقت زیادی را از افراد می‌گیرد، بهتر است که دانشجویان به دنبال مشاغل پاره وقت باشند تا بتوانند علاوه بر درآمدزایی، به درس‌های خود نیز برسند. با مطالعه این مقاله با 9 ایده مختلف کسب و کار دانشجویی آشنا خواهید شد و می‌توانید پیش از اتمام تحصیل خود، پولدار شوید! با تجارت آنلاین همراه شوید.

9 ایده کسب و کار دانشجویی

ایده کسب و کار دانشجویی

در این بخش، ما 9 ایده برتر جهت راه‌اندازی یک کسب و کار دانشجویی را بررسی کرده‌ایم. برخی از این مشاغل از طریق اینترنت قابل انجام هستند و می‌توان آن‌ها را به صورت فریلنسری نیز، مدیریت کرد. از طرف دیگر، برخی از این مشاغل ممکن است به حضور فیزیکی شما در محل کار نیاز داشته باشند؛ اما در نهایت تمامی این مشاغل پاره وقت هستند تا شما وقت کافی برای رسیدگی به امور تحصیلی خود را داشته باشید. در بخش زیر، به صورت کلی اسامی این مشاغل را شرح داده‌ایم؛ اما در ادامه مقاله، به بررسی جزئی هر یک خواهیم پرداخت:

 1. پرستاری کودکان
 2. دستیار مجازی
 3. مترجمی
 4. نگهداری از حیوانات خانگی
 5. سالنداری رستوران یا کافه
 6. مراقبت‌های درمانی و پزشکی در خانه
 7. کار در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها
 8. تدریس خصوصی و مربی‌گری
 9. مدیریت رسانه‌های اجتماعی

با ما همراه شوید تا هر یک از این مشاغل را به جزئیات بررسی کنیم، توانایی‌ها و شرایط لازم ورود به آن‌ها را شرح دهیم و در نهایت، وظایفی که باید در هر یک از آن‌ها انجام شود را برای شما توضیح بدهیم.

کسب و کار دانشجویی پرستاری کودکان

این مورد از انواع ایده کسب و کار، می‌تواند برای دانشجویان بسیار مناسب باشد؛ زیرا دارای ساعات کاری منعطف است. البته، موقعیت کاری شما به موارد مختلفی همانند سن کودک و شرایط شغلی و زندگی والدین او نیز بستگی خواهد داشت؛ اما به صورت کلی، برخی از پرستاران کودکان تنها بعد از ظهرها فعالیت خود را انجام می‌دهند. در نهایت، شما می‌توانید شرایط خود را با والدین کودک در میان بگذارید و با یکدیگر در این باره به توافق برسید.

با توجه به اینکه این شغل، یکی از روش‌های کسب درآمد در خانه است؛ می‌توانید در زمان‌هایی که کودک خواب است یا شما وظایفتان را به اتمام رسانده‌اید، به وظایف تحصیلی خود نیز رسیدگی کنید. برخی از خانواده‌ها نیز به پرستاران خود، در ازای مراقبت از کودکانشان اتاق و وسایل شخصی را ارائه می‌دهند. این گزینه می‌تواند برای دانشجویانی که در شهرهای گران به تحصیل و زندگی مشغول هستند، مزیتی بزرگ باشد.

شما به عنوان پرستار کودکان، باید برخی وظایف را همانند کمک رسانی به کودکان در انجام تکالیف مدرسه، انجام و سامان‌دهی امور خانه، تهیه غذا برای کودکان، توجه به سلامت و بهداشت کودک، بیرون بردن او برای بازی و رساندن کودک به مدرسه و بازگرداندن او به خانه، انجام دهید.

کسب و کار دانشجویی دستیار مجازی

کسب و کار دانشجویی دستیار مجازی

یکی از انواع کسب و کار دانشجویی پاره وقت که از درآمد مناسبی نیز برخوردار است؛ دستیاری و سازمان‌دهی امور مجازی می‌باشد. بسیاری از افراد که مشغله زیادی دارند و نمی‌توانند تمام امور خود را از جمله؛ تنظیم ملاقات‌ها و برنامه‌ریزی امور روزانه انجام دهند، از افرادی کمک می‌گیرند که این مسئولیت‌ها را برای آنان به اتمام برسانند.

دستیار مجازی، یکی از انواع کسب و کار اینترنتی مناسب برای دانشجویان است؛ زیرا، می‌توان آن را به صورت دورکاری انجام داد و زمان زیادی را از افراد نمی‌گیرد. شما قادر خواهید بود تا این وظایف را به عنوان یک دستیار مجازی، در هر ساعتی از روز که وقت آزاد داشتید، انجام دهید.

برخی دیگر از وظایف یک دستیار مجازی، این است که به تنظیم و حفظ برنامه‌ها بپردازد، سفرهای کاری فرد مورد نظر را رزرو کند، در تحقیقات و تحلیل‌های کاری با فرد مشارکت داشته باشد و در نهایت، امور مالی را مدیریت نماید. اینکه شما از دانش و مهارت‌های مدیریتی، اقتصادی و روابط اجتماعی برخوردار باشید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر این شغل را انجام دهید.

کسب و کار دانشجویی مترجمی

یکی از انواع کسب و کار دانشجویی که به شما کمک می‌کند تا به کسب درآمد از زبان انگلیسی بپردازید؛ شغل مترجمی است! این حرفه یکی از بهترین ایده های کسب و کار اینترنتی برای افرادی است که به 2 یا 3 زبان مختلف مسلط هستند. به صورت معمول، وظیفه شما این است که متون مختلف را از زبان فارسی به دیگر زبان‌ها یا بالعکس، ترجمه کنید و در ازای اینکار میزان درآمدی را دریافت نمائید. شما قادر خواهید بود تا با بسیاری از شرکت‌ها و افراد به صورت دورکاری و فریلنسری، همکاری داشته باشید.

از طرف دیگر، اگر تمایل به کار به صورت حضوری دارید؛ می‌توانید در مکان‌های مختلف همانند مدارس، دادگاه‌ها، تاسیسات پزشکی و شرکت‌ها، به ترجمه بپردازید. کسب و کار دانشجویی ترجمه، دارای زمان‌بندی بسیار منعطف است که به شما این امکان را می‌دهد تا هر زمان که تمایل داشتید، کار خود را انجام دهید؛ اما توجه کنید که هر پروژه باید تا زمان مشخص شده، تحویل داده شود. اگر دانشجوی زبان، زبان و ادبیات انگلیسی یا زبان‌شناسی هستید، این حرفه برای شما بسیار مناسب خواهد بود! اگر تمایل دارید تا از این طریق به کسب درآمد دلاری نیز بپردازید، می‌توانید به کمک وبسایت‌های فریلنسری معرفی شده در بخش زیر، هدف خود را تحقق بخشید:

برخی دیگر از وظایف شما به عنوان یک مترجم حرفه‌ای زبان شامل؛ بازگردانی مفاهیم از زبانی به زبان دیگر، ترجمه و بازگردانی متون اسناد، جمع‌آوری نمودن اطلاعات مربوط به ترجمه و تفسیر و در نهایت، تحقیق کردن در رابطه با موضوعات محول شده، خواهند بود.

نگهداری از حیوانات خانگی

اگر از نگهداری حیوانات خانگی خوشتان می‌آید یا ارتباط خوبی با حیوانات دارید، می‌توانید با پرستاری و نگهداری حیوانات خانگی افراد، درآمدزایی نمائید! نگهداری از حیوانات خانگی معمولی و رایج همانند گربه‌ها و سگ‌ها درآمد مناسبی را به عنوان یک دانشجو برای شما به همراه خواهند داشت؛ اما اگر توانایی نگهداری از حیوانات بزرگتر همانند حیوانات مزرعه، اسب‌ها و خزندگان را نیز داشته باشید، قادر خواهید بود تا حتی بیشتر نیز درآمد کسب کنید!

برخی از وظایف شما به عنوان یک پرستار حیوانات خانگی این است که آن‌ها را به گردش ببرید، نظافت آنان را انجام دهید، بر داروها و خورد و خوراک آن‌ها نظارت داشته باشید، حمل و نقل آن‌ها را انجام دهید و در صورت نیاز، مسئولیت بردن به دامپزشکی را بر عهده بگیرید.

کار در رستوران یا کافه

یکی از محبوب‌ترین انواع کسب و کار در میان دانشجویان و افراد کم سن و سال، کار کردن در کافه یا رستوران نزدیک محل اقامتشان است! ممکن است با خود بگوئید که این روش درآمدزایی بسیار کلیشه و تکراری است؛ اما این شغل دوره آموزشی بسیار راحتی دارد که شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی آن را فرا بگیرید. از طرف دیگر، اگر شما دانشجوی شهر یا کشور دیگری باشید، می‌توانید با کار کردن در یک کافه یا رستوران، با افراد زیادی آشنا شوید و دوستان بسیاری پیدا کنید!

سرو غذا و نوشیدنی، تصدی بار، تهیه قهوه و باریستایی، شست و شوی ظروف و سالنداری، برخی از عناوین شغلی هستند که می‌توانید جهت کار در یک کافه یا رستوران، آن‌ها را انتخاب نمائید. این شغل، مزایای بسیار دیگری نیز دارد؛ به عنوان مثال، شما از ساعات کاری انعطاف‌پذیری برخوردار خواهید بود و علاوه بر درآمد ثابتی که به شما تعلق می‌گیرد، می‌توانید انعام خود را نیز از مشتریان دریافت نمائید. تمامی این مزایا، کار در یک رستوران یا کافه را به شغلی ایده‌آل و مناسب برای دانشجویان تبدیل می‌کنند. برخی دیگر از وظایف و مسئولیت‌های شما به شرح زیر خواهند بود:

 • رسیدگی به امور مالی و کارت‌های اعتباری
 • گرفتن سفارشات مشتریان
 • تهیه وعده‌های غذایی
 • تهیه نوشیدنی‌های سرد و گرم
 • سرو نمودن غذا

مراقبت‌های درمانی و پزشکی در خانه

یکی از انواع ایده‌های کسب و کار پاره وقت دانشجویی، مراقبت از بیماران و افراد سالمند در خانه است. یکی از مزایایی که این شغل به افراد ارائه می‌دهد؛ نیاز نداشتن به گواهی پرستاری یا پزشکی است؛ البته، این موضوع به ماهیت بیماری یا مشکل فرد نیز بسیار بستگی دارد.

گاها ممکن است برای انجام این شغل به برخورداری از دانش و تخصص احیای قلب و CPR یا کمک‌های اولیه نیاز داشته باشید که می‌توان به راحتی با شرکت در برخی دوره‌های کوتاه مدت، این تخصص‌ها را فرا گرفت. مراقبت‌های درمانی در منزل، معمولا در آخر هفته‌ها یا ساعات شبانه انجام می‌گیرند؛ اما همانطور که گفته شد این شغل پاره وقت است و دارای ساعات کاری انعطاف‌پذیر می‌باشد که شما می‌توانید با صحبت کردن با کارفرمای خود، در این باره به توافق برسید.

برخی از انواع وظایف مسئولان مراقبت درمانی در خانه به این شکل است که باید؛ برای فرد بیمار وعده‌های غذایی سبک تهیه کنید، نوبت‌های پزشکی او را رزرو و تنظیم نمائید و در طول روز، اطلاعاتی را در رابطه با وضعیت بیمار، با خانواده و نزدیکان او به اشتراک بگذارید.

کار در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها

یکی دیگر از انواع کسب و کار دانشجویی، فعالیت داشتن در فروشگاه‌ها خواهد بود. این گزینه برای افرادی مناسب است که قصد کسب درآمد بدون سرمایه را دارند؛ زیرا شما نیاز ندارید هیچ هزینه‌ای را برای درآمدزایی و کسب سود خود از این طریق صرف کنید. بلکه می‌توانید با استخدام شدن در یک فروشگاه به راحتی اینکار را انجام دهید. کارمندان فروشگاه‌های لباس یا مواد غذایی می‌توانند به صورت شیفتی کار کنند که همین امر سبب می‌شود تا از ساعات کاری انعطاف‌پذیری برخوردار شوند.

از طرف دیگر، بسیاری از مشاغل مرتبط با فروش در ماه‌ها یا زمان‌هایی از سال انجام می‌شوند که دانشگاه‌ها تعطیل هستند؛ همانند زمان اعیاد، کریسمس یا تابستان. از این رو، شما می‌توانید در این زمان‌ها به صورت تمام وقت نیز کار کنید، تا درآمد خود را افزایش دهید. برخی از وظایف افراد فعال در حوزه فروشندگی، به شرح زیر خواهد بود:

 • فروش محصولات و کالاها
 • سامان‌دهی موجودی‌های فروشگاه و انبار
 • مدیریت نظافت و تمیزی فروشگاه
 • برخورداری از روابط اجتماعی بالا
 • توانایی کار با پول نقد و کارت‌های اعتباری
 • حسابداری امور مالی فروشگاه

تدریس خصوصی و مربی‌گری

اگر از دانش یا مهارت به خصوصی برخوردار هستید، می‌توانید با تدریس و آموزش آن به صورت خصوصی به افراد، کسب درآمد داشته باشید! یکی از روش‌های مناسب از این طریق، کسب درآمد از تدریس اینترنتی است که امروزه پلتفرم‌های متنوعی برای انجام اینکار در اختیار افراد قرار گرفته است. در لیست ذکر شده این مقاله که برخی از انواع کسب و کار دانشجویی را مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ شغل تدریس خصوصی جزو پردرآمدترین‌ها محسوب می‌شود.

تدریس خصوصی می‌تواند در فضاهای مختلفی همانند دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی و یا به صورت از راه دور انجام شود. پلتفرم‌های مختلفی برای کسب درآمد از تدریس آنلاین وجود دارند و شما می‌توانید یکی از آن‌ها را که به نظرتان از همه شرایط بهتری دارد، انتخاب نمائید. اسامی این پلتفرم‌ها به شرح زیر هستند:

برای اینکه بتوانید در مسیر شغلی خود به عنوان یک مدرس یا مربی خصوصی موفق شوید، لازم است تا برخی مسئولیت‌ها را رعایت کنید. پیش از هر چیز، باید موضوعی را برای تدریس خود انتخاب کرده باشید و تنها حول آن موضوع، اطلاعاتی را ارائه دهید. در ادامه، باید دانش‌آموزان، هنرجویان یا زبان‌آموزان خود را برای امتحانات و کوئیزهای مختلف آماده نمائید. در ادامه، باید بر تکالیف و مقالات افراد علاقمند به یادگیری، نظارت کامل داشته باشید.

مدیریت رسانه‌های اجتماعی

کسب و کار دانشجویی سوشال مدیا

یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها جهت راه‌اندازی یک کسب و کار دانشجویی، مدیریت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. از این جهت این شغل برای دانشجویان بسیار مناسب است؛ زیرا شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف تمایل دارند تا از سلیقه افراد جوان که بیشتر با شبکه‌های اجتماعی انس گرفته‌اند، در راستای مدیریت سوشال مدیاهای خود کمک بگیرند.

به صورت کلی، در دنیای امروزه قشر جوان در فضای مجازی و سوشال مدیاها بسیار فعالیت دارد؛ بنابراین بهتر است تا از دانش خود در این زمینه استفاده کنید و به درآمدتان بیافزایید. مزیتی که این دسته از راه های کسب درآمد برای دانشجویان دارد، شامل؛ امکان انجام وظایف به صورت دورکاری و در منزل است. برخی از وظایف شما به عنوان یک مدیر سوشال مدیا، به شرح زیر خواهند بود:

 • برنامه‌ریزی برای کمپین‌های تبلیغاتی
 • ارائه خدمات پاسخگویی مشتریان
 • بارگذاری تصاویر و پست‌ها
 • تولید محتوای صفحات سوشال مدیا
 • برندسازی
 • بهینه‌سازی سئو(برای وبسایت)
 • وبلاگ‌نویسی
 • مدیریت ارتباطات
 • تعامل با مشتری

اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در زمینه کسب و کار دانشجویی، کسب درآمد در خانه و کسب درآمد از اینترنت بدانید، می‌توانید به دیگر مقالات وبسایت تجارت آنلاین مراجعه نمائید. همچنین، برای کسب اطلاعات تخصصی، به شما توصیه می‌کنیم که به پکیج کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت رجوع کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی کامل کسب و کار دانشجویی پرداختیم و روش‌های مختلف راه‌اندازی یک کسب و کار پاره وقت را بدون سرمایه اولیه برای شما توضیح دادیم. اگر شما نیز دانشجو هستید و تمایل دارید تا از وقت آزاد خود استفاده کنید برای اینکه کمی درآمدزایی کنید و سرمایه‌تان را افزایش دهید، 9 ایده‌ای که در این مقاله معرفی شدند، می‌توانند برای شما بسیار مناسب باشند. برخی از این مشاغل، به اندکی تخصص نیاز دارند؛ اما شما می‌توانید به راحتی با رجوع به منابع مختلف در اینترنت، اطلاعات لازم را کسب کنید. از طرف دیگر، برخی از این مشاغل به صورت حضوری و بعضی دیگر به شکل آنلاین قابل انجام هستند. شما تنها باید ببینید که کدام مورد با شرایطتان تطابق بیشتری دارد و می‌توانید آن را به خوبی انجام دهید.