کسب و کار فرانچایز چیست و چگونه آن را راه‌اندازی کنیم؟

کسب و کار فرانچایز

کسب و کار فرانچایز چیست و چگونه باید آن را راه‌اندازی کرد؟ به احتمال زیاد، نام رستوران‌ها و فست فودهای زنجیره‌ای مک دونالد و KFC به گوشتان خورده است و می‌دانید که این فست فودها در سراسر جهان دارای شعبات متعددی هستند. همچنین، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه برخی از برندها، به این سرعت در سطح جهان گسترش پیدا می‌کنند و صدها شعبه از آن‌ها افتتاح می‌شود. اصلا چگونه می‌شود که یک برند، موفق به مدیریت این تعداد شعبات می‌شود؟ فرانچایز، یکی از روش‌هایی است که کسب و کارها می‌توانند از طریق آن شعبه‌های بیشتری را برای یک برند راه‌اندازی و مدیریت کنند. چگونه می‌توان به کمک کسب و کار فرانچایز کسب درآمد داشت؟ در این مقاله، قرار است به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه برندها از فرانچایزهای خود سود دریافت می‌کنند و چرا افراد علاقه دارند تا از طریق فرانچایزها با این برندها کار کنند! با ما همراه شوید.

کسب و کار فرانچایز چیست؟

کسب و کار فرانچایز چیست

فرانچایز، نوعی از کسب و کار است که افراد می‌توانند با افتتاح یک شعبه از برندهای معروف و محبوب، به درآمد برسند. این نوع کسب و کار دو طرف معامله را تحت عناوین فرانچایز گیرنده و فرانچایز دهنده معرفی می‌کند. فرانچایز دهنده، در واقع برند و کمپانی اصلی است که حق استفاده از نام آن برند به خصوص را به فرد فرانچایز گیرنده می‌دهد. در ادامه، با دریافت این لایسنس یا مجوز، فرد گیرنده می‌تواند یک شعبه را با نام و روش برند اصلی راه‌اندازی نماید.

البته، این تمام ماجرا نیست؛ زیرا، اعتبار فرانچایز دهنده هم اکنون به شعبه دومش وابسته است. بنابراین، تامین مواد، انتقال آموزش‌ها و این دسته موارد نیز بر عهده برند اصلی خواهد بود تا سال‌ها تلاش و پشتکار این کسب و کار، با ناآگاهی‌ها یا تصمیمات اشتباه برند شعبه، زیر سوال نرود.

گاها، روش‌های دیگر راه‌اندازی کسب و کار همچون خرید یک کسب و کار دیگر یا سرمایه‌گذاری در آن، می‌تواند برای افراد استرس‌زا و ریسکی باشد؛ اما از طرف دیگر، راه‌اندازی یک فرانچایز می‌تواند به خوبی برای او درآمدزایی کند بدون اینکه نیاز باشد هزینه زیادی برای تبلیغات، بازاریابی و از این دسته موارد صرف شود. در کسب و کار فرانچایز، شما موظف هستید تا هزینه اولیه‌ای را برای راه‌اندازی کسب و کار پرداخت کنید؛ اما در ادامه مسیر، نیازی به صرف هزینه برای کوچک‌ترین مسائل نخواهید داشت. در ازای آن، شما موظف خواهید بود تا بخشی از درآمد حاصل شده از راه‌اندازی این فرانچایز را، به کمپانی اصلی پرداخت نمائید.

یکی از مزایای راه‌اندازی کسب و کار فرانچایز، این است که شما بدون اینکه برای کسب و کار خود هزینه‌ای را بابت تبلیغات پرداخت کرده باشید، توانسته‌اید به کمک نام برند ایجاد شده از قبل به سود و درآمد بالایی برسید! این راه کسب درآمد به عنوان یک میانبر است که شما برای درآمدزایی قابل توجه خود می‌توانید آن را پیش بگیرید. برند استارباکس را در نظر داشته باشید! این برند در گذشته بر بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات خود به اندازه کافی کار کرده و معروف شده است. هم اکنون، افراد بسیاری این برند را می‌شناسند و آن را دوست دارند؛ در نتیجه، هر تعداد شعبه و فرانچایز از این برند در شهرهای مختلف یک کشور یا حتی قاره ایجاد شود، همیشه مشتریان خود را پیدا خواهد کرد چون همواره مردم با این برند و کیفیت کار آن آشنایی دارند.

مزایای کسب و کار فرانچایز چیست؟

مزایای کسب و کار فرانچایز

کسب و کار فرانچایز، همواره مزایای متعددی را در اختیار افراد قرار می‌دهد و همین مزیت‌ها سبب شده‌اند تا علاقمندان بیشتری به این روش درآمدزایی افزوده شوند. اگر شما کسب و کار خود را به عنوان یک فرانچایز راه‌اندازی کنید، ریسک کمتری در جهت شکست و زمین خوردن را تجربه می‌کنید؛ به ویژه، اگر فرانچایز یک برند معروف و محبوب را تاسیس کنید.

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به بررسی این نکته پرداختیم؛ هزینه‌های کمتری را از بابت تبلیغات و بازاریابی پرداخت خواهید کرد. در آخر، شما به عنوان یک فرانچایز معتبر قادر خواهید بود تا با سهولت بیشتری برای کسب و کار خود وام دریافت نمائید. در ادامه، این مزایا را به شکلی دقیق‌تر برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کاهش احتمال شکست فرانچایز

یکی از مزایایی که کسب و کار فرانچایز نسبت به استارت‌آپ‌ها یا دیگر کسب و کارهای نوپا دارد، این است که؛ در کسب و کارهای استارت‌آپی به دلیل کم تجربه بودن و آشنا نبودن به اندازه کافی با شیوه‌های موثر مدیریتی، احتمال شکست بسیار بالا است. به این صورت که پس از چندین سال کار و تلاش؛ اما به روش اشتباه، مدیر آن کسب و کار متوجه اشتباهات خود شده و سعی در اصلاح می‌دارد. البته، امکان دارد که این کسب و کار به جایی رسیده باشد که نتوان اشتباهات آن را جبران کرد و هزینه‌های از دست رفته را دوباره بدست آورد! از طرف دیگر، کسب و کارهای فرانچایز، با خیال آسوده و راحت می‌توانند از روش‌های اجرا شده برند اصلی استفاده کنند و جلوی اشتباهات غیرقابل جبران را بگیرند.

نزول هزینه‌های تبلیغات و راه‌اندازی فرانچایز

یکی دیگر از مزایای راه‌اندازی کسب و کار فرانچایز این است که شما با ایجاد یک شعبه تازه از برندی معروف، می‌توانید به مجموعه‌ای از کسب و کارهای مشابه بپیوندید که در اقسا نقاط جهان، اداره می‌شوند و مسیر یکسان شما را از سر گذرانده‌اند. به معنای دیگر، شما وارد یک خانواده بزرگ خواهید شد که در آن، یک کسب و کار دسته جمعی در حال انجام است. تقبل هزینه‌های تبلیغات و برندسازی، بر عهده فرانچایز دهنده خواهد بود؛ زیرا شما هزینه‌ای را تحت عنوان حق عضویت و مالکیت کسب و کار به آن مجموعه پرداخت می‌کنید. از این رو، قادر خواهید بود تا به راحتی و خیال آسوده، برای تبلیغات گسترده این کسب و کار اقدام کنید.

سهولت در دریافت وام و تسهیلات مالی

آخرین مزیتی که قرار است در این مقاله به بررسی آن بپردازیم، سهولت بیشتر در دریافت وام و تسهیلات مالی برای کسب و کار فرانچایز شما خواهد بود! زیرا؛ زمانی که یک کسب و کار به صورت مستقل و استارت‌آپی اقدام به دریافت وام می‌کند، سخت‌گیری‌های بیشتری در راستای اعطای وام به او انجام می‌گیرد. از طرف دیگر، اگر کسب و کار شما تحت عنوان فرانچایز برای دریافت وام اقدام کند؛ با توجه به شهرت و اعتباری که فرانچایز دهنده موفق به کسب آن شده است، اعتماد بیشتری نسبت به کسب و کار شما ایجاد می‌شود و در نتیجه، راحت‌تر وام را به شما عرضه می‌کنند.

دلیل این امر، آن است که کسب و کارهای تازه راه افتاده و بدون اسم و رسم، از آینده‌ای نسبتا مبهم برخوردار هستند و نمی‌توانند به راحتی بانک‌ها را برای دریافت وام مقاعد نمایند. درست است که راه‌های دیگری برای دریافت وام توسط این نوع کسب و کارها وجود دارد؛ اما حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز راه بسیار پیچیده و پردردسری را جهت اعطای وام به آن‌ها درنظر می‌گیرند.

بررسی 2 نوع کسب و کار فرانچایز

بررسی 2 نوع کسب و کار فرانچایز

به صورت عمومی، دو نوع مختلف از کسب و کار فرانچایز را می‌توان راه‌اندازی کرد. اولین سبک این کسب و کار، سعی بر این دارد تا سهولت راه‌اندازی را برای فرانچایز گیرنده افزایش دهد، از این رو؛ تمامی مراحل را جهت راه‌اندازی فرانچایز جدید، انجام می‌دهد. تصور کنید که برند استارباکس به کمک این روش فرانچایزهای خود را افتتاح کند. در این صورت، از تهیه میز و صندلی گرفته تا روش‌های فروش، تخفیف، مدیریت منابع مالی را در اختیار فرانچایز گیرنده قرار خواهد داد! گاها، این امکانات به حدی بالا هستند که فرانچایز دهنده مسئولیت آموزش نیروهای استخدامی فرانچایز گیرنده را نیز به عهده می‌گیرد. در این روش، هدف اصلی این است که هویت برند تماما حفظ گردد و بتواند اعتماد مشتریان را نیز جذب نماید.

در دومین سبک کسب و کار فرانچایز، ماجرا کمی متفاوت‌تر می‌شود. در این سبک راه‌اندازی کسب و کار فرانچایز، برند اصلی تنها و تنها اجازه استفاده از نام برند را در اختیار فرانچایز گیرنده قرار خواهد داد. به معنای دیگر، فرانچایز گیرنده تنها می‌تواند از نام کسب و کار استفاده کند و خبری از آموزش، تقبل هزینه‌های تبلیغات، تامین میز و صندلی و غیره نخواهد بود. مدیریت کسب و کار به قطع یقین با شرایط این کسب و کار فرانچایز، بسیار سخت‌تر خواهد بود؛ زیرا در این روش کسب و کار فرانچایز شده نام برند اصلی را دریافت می‌کند؛ اما مدیریت و فراهم‌سازی همه مسائل دیگر بر عهده خودش خواهد بود. وظیفه سنگین حفظ اعتبار و نام تجاری آن برند، بر دوش فرانچایز گیرنده خواهد بود.

در نهایت، اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با راه‌اندازی کسب و کار فرانچایز، راه های کسب درآمد، مدیریت کسب و کار، مشاور کسب و کار و مذاکره و فروش در کسب و کار بدانید؛ به شما توصیه می‌کنیم که دیگر مقالات وبسایت تجارت آنلاین را حتما مطالعه فرمائید! همچنین، شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات تخصصی‌تر درباره راه‌اندازی یک کسب و کار پرسود و درآمدزا، به پکیج کسب درآمد میلیونی تجارت آنلاین مراجعه فرمائید.

جمع‌بندی کسب و کار فرانچایز

در این مقاله، به بررسی کلی در رابطه با راه‌اندازی یک کسب و کار فرانچایز پرداختیم. شما می‌توانید به راحتی به درآمدزایی از طریق فرانچایز بپردازید بدون اینکه زحمات یک کسب و کار نوپا و استارت‌آپی را بر دوش داشته باشید! همچنین، کسب و کار فرانچایز مزایای بسیاری دارد که برخی از آن‌ها شامل؛ سهولت دریافت وام و تسهیلات مالی، کاهش هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی و کاهش احتمال ورشکسته شدن هستند. فرانچایز، به شما این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از نام یک برند معروف و محبوب، درآمدزایی نمائید در حالی که بخشی از درآمد خود را به عنوان حق الزحمه برند، به آن اختصاص می‌دهید.

منبع: franchise.org