کسب و کار مجازی و نحوه راه‌اندازی آن

کسب و کار مجازی

راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی در دنیای امروزی، به یکی از بهترین روش‌ها برای درآمدزایی تبدیل شده است! دلیل این امر نیز گسترش استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. روش‌های زیادی وجود دارند که شما به عنوان یک فرد متقاضی کسب درآمد، می‌توانید از طریق آن‌ها به درآمدزایی از فضای مجازی بپردازید. البته، بهتر است که هر شخص با در نظرگیری شرایط و موقعیت خود، یکی از این روش‌ها را برگزیند. در ادامه این مقاله، قرار است تا به معرفی برخی ایده‌ها در رابطه با راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی بپردازیم. همچنین، برخی نکات را درباره مدیریت یک کسب و کار مجازی موفق به شما شرح خواهیم داد. ممکن است برای برخی افراد سوالاتی پیش بیاید از جمله؛ چگونه به درآمدزایی از کسب و کار مجازی بپردازیم؟ چطور باید کسب و کار مجازی مورد نظر خود را راه‌اندازی کنیم؟ آیا درآمدزایی میلیونی از کسب و کار مجازی حقیقت دارد؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ تمام سوالات خود در رابطه با یک کسب و کار مجازی برسید.

کسب و کار مجازی چیست؟

کسب و کار مجازی چیست؟

به صورت کلی، هر نوع خدمات، محصولات یا کالاهایی که از طریق اینترنت به مشتریان ارائه می‌شوند، می‌توانند زیردسته یک کسب و کار مجازی قرار گیرند. به طور مثال؛ عموم مردم در سال‌های گذشته برای تهیه لباس و اقلام مورد نیاز خود به بازار می‌رفتند و حضوری خرید خود را انجام می‌دادند؛ اما به مرور زمان با گسترش اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و همه‌گیری بیماری کرونا، ترجیح افراد به سمت خرید از کسب و کارهای مجازی و اینترنتی متمایل شد. از طرف دیگر، راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی برای افرادی که به کسب درآمد اینترنتی در خانه علاقه دارند نیز بسیار مناسب است!

اگر شما بخواهید یک لباس به خصوص را برای خود خریداری کنید، دیگر نیاز ندارید تا حضوری همه مغازه‌های شهر را بگردید، قیمت‌ها را مقایسه کنید و در آخر خرید خود را نهایی کنید؛ بلکه می‌توانید به راحتی با وارد شدن به شبکه مجازی اینستاگرام و مراجعه به پیج‌های مربوطه آن کسب و کارها، محصول مورد نظر خود را بیابید، هزینه آن را پرداخت کنید و سپس درب منزلتان تحویل بگیرید. اینترنت سهولت بالایی را به زندگی افراد اضافه کرده است و امروزه شما می‌توانید در زمان استراحت 5 دقیقه‌ای بین کار خود نیز خرید کنید!

نه تنها خرید و فروش، بلکه کلاس‌ها، وبینارها و کسب و کارهای خدماتی دیگر نیز به سمت اینترنتی شدن متمایل گشته‌اند. امروزه، تقریبا هر کلاسی که بخواهید در آن شرکت داشته باشید، یک نسخه آنلاین را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا شما بتوانید بدون نیاز به حضور فیزیکی سرکلاس، دانش و تخصص مورد نیاز خود را فرا گیرید.

توجه کنید که این موارد ذکر شده، تنها برخی از مثال‌های یک کسب و کار مجازی هستند. در واقع، شما می‌توانید از هر روش دلخواه خود به درآمدزایی از اینترنت بپردازید. همچنین، بهتر است توجه داشته باشید که کل کسب و کارهای مجازی به فروشگاه‌های آنلاین محدود نمی‌شوند! در ادامه، ایده‌های متفاوتی را جهت راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم.

چگونه یک کسب و کار مجازی راه‌اندازی کنیم؟

برای اینکه بتوانید یک کسب و کار مجازی داشته باشید و به کسب درآمد از اینترنت بپردازید، در اولین مرحله باید یک گوشی موبایل هوشمند یا سیستم کامپیوتری مناسب را برای اینکار فراهم آورید. همچنین، دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، باید قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد؛ اما مشخص است که برای راه‌اندازی یک درآمدزایی اینترنتی تنها این موارد کافی نخواهند بود. توجه کنید که لازمه موفقیت در هر نوع کسب و کار اعم از مجازی یا غیرمجازی، این است که باید اطلاعات خود را در زمینه آن مورد افزایش دهید.

همچنین، باید به ترندهای بازار توجه کنید، رقبای خود را بشناسید و فعالیت‌های آن‌ها را دنبال کنید و در نهایت، دائما مطالعه کنید! استراتژی‌های بکار گرفته شده در دنیای کسب و کار و به ویژه بازاریابی، دائما در حال تغییر و دگرگونی هستند؛ بنابراین اگر قصد دارید تا موفقیت چشمگیری را در کسب و کار مجازی خود تجربه کنید، توصیه ما به شما این است که به نیازهای مشتریان خود توجه نمائید و سعی داشته باشید از رقبای خود بهتر جلوه کنید.

ایده‌های راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی

ایده‌های راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی

اینکه شما چه روشی را برای درآمدزایی خود انتخاب می‌کنید، تماما به سلیقه و علایقتان بستگی دارد. در واقع، شما پیش از هر چیز باید مهارت‌ها و توانایی‌های خود را بشناسید و سپس کسب و کار متناسب با خود را برگزینید. به عنوان مثال؛ برخی از افراد ممکن است از سرمایه و دارایی کافی برای راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ برخوردار نباشند، یا ممکن است برخی از افراد وقت کافی را برای اختصاص‌دهی به یک کسب و کار پرمسئولیت نداشته باشند.

از طرف دیگر، برخی افراد نیز امکان دارد که توانایی‌های کافی در رابطه با نوعی از حرفه را نداشته باشند، در نتیجه باید به گزینه دیگری فکر کنند تا بتوانند به راحتی کسب درآمد داشته باشند. در ادامه، به صورت جزئی‌تری ایده‌های مناسب برای راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی را بررسی کرده‌ایم. اگر شما نیز علاقه دارید تا از این طریق درآمدزایی داشته باشید، می‌توانید از این ایده‌ها، الگو بگیرید.

اگر علاقه دارید تا از کسب و کارهایی که تخصصی هستند درآمد داشته باشید، می‌توانید به سمت برنامه‌نویسی، دیجیتال مارکتینگ، کپی رایتینگ و غیره روی‌آور شوید. به صورت کلی، هر کسب و کار مجازی دارای شرایطی متفاوت است و ممکن است برای همه افراد مناسب نباشند.

به همین خاطر، در ادامه رایج‌ترین و برترین روش‌های درآمدزایی از طریق فضای مجازی را برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ اما در ابتدا برخی از شرایط افراد را به صورت کلی دسته‌بندی کرده‌ایم تا شما نیز با مطالعه آن‌ها بتوانید تشخیص دهید که جزو کدامین یک از دسته‌بندی‌ها هستید:

 • افرادی که دارای تجربه پیشین در رابطه با کسب و کارهای اینترنتی نیستند؛ اما تمایل دارند تا از این طریق به درآمدی مناسب برسند.
 • اشخاصی که برخی تجارب را در خارج از دنیای مجازی دارند و می‌خواهند به وسیله آن‌ها و از طریق اینترنت، درآمدزایی داشته باشند.
 • اشخاصی که دارای یک کسب و کار فیزیکی یا محلی هستند و به این فکر می‌کنند که با راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی، درآمد خود را افزایش دهند.

کسب و کار مجازی طراحی وبسایت

امروزه، با توجه به مجازی شدن بسیاری از کسب و کارها، افراد به دنبال این هستند که یک وبسایت برای خود راه‌اندازی کنند و از طریق آن، تجارت خود را بیش از پیش چه در جوامع داخلی و چه خارجی توسعه دهند. شما می‌توانید کسی باشید که به عنوان یک متخصص طراحی وبسایت برای آن‌ها اینکار را انجام می‌دهد! اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید، احتمالا متوجه می‌شوید که تقریبا هیچ کسب و کاری وجود ندارد که حداقل یک وبسایت یا شبکه اجتماعی نداشته باشد.

طراحی وبسایت می‌تواند به کمک برنامه‌نویسی و کدنویسی انجام شود؛ اما صرفا به دانش‌های اینچنینی نیاز نخواهید داشت. شما می‌توانید حتی بدون یادگیری برنامه‌نویسی پیشرفته نیز، کسب درآمد خود را آغاز کنید! سیستم‌های مدیریت محتوا به شما در این زمینه کمک شایانی خواهند کرد. سیستم‌های مدیریت محتوا عموما همانند نرم‌افزارهای تحت وب هستند و نیازی به نصب آن‌ها ندارید؛ اما به شما برای ساخت و توسعه وبسایت‌های جذاب و پویا کمک بسیاری خواهند کرد.

بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که، درست است که طراحی وبسایت با سیستم‌های مدیریت محتوا نیازی به یادگیری حرفه‌ای و پیشرفته برنامه‌نویسی ندارند؛ اما مسئله این است که شما باید با مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی وبسایت آشنا باشید! همچنین، لازم است تا اطلاعات کافی در رابطه با هاست، دامنه، پنل سیستم‌های مدیریت محتوا و نحوه طراحی یک وبسایت با آن‌ها را کسب نمائید.

ممکن است سوالاتی در رابطه با میزان درآمد طراحی وبسایت با سیستم‌های مدیریت محتوا برای شما بوجود آید. اول از همه باید بگوئیم که تعرفه به خصوصی برای طراحی سایت با برنامه‌نویسی یا بدون کدنویسی وجود ندارد و متخصصان با توجه به هر پروژه، قیمت را تعیین می‌کنند؛ اما به صورت کلی، طراحی یک وبسایت خوب، جذاب، پویا و باکیفیت، هزینه‌ای نزدیک به 5 میلیون تومان خواهد داشت. البته، بهتر است در نظر داشته باشید که این قیمت یک مبلغ اولیه و حداقل است و امکان دارد که درآمد شما حتی از این هم بیشتر شود. این امر تماما به میزان تخصص شما و پروژه‌ای که می‌گیرید، بستگی دارد. این کسب و کار مجازی، یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد دلاری نیز محسوب می‌شود؛ البته به شرط اینکه با شرکت‌های خارجی همکاری داشته باشید.

کسب و کار مجازی برنامه‌نویسی تحت وب

کسب و کار مجازی برنامه‌نویسی تحت وب

همانطور که در بالاتر نیز این موضوع را خواندید، کسب درآمد از طریق طراحی وبسایت به یکی از مشاغل پردرآمد در دنیای امروزه تبدیل شده است. اگر فکر می‌کنید که به افزایش تخصص خود در این زمینه و کدنویسی علاقه دارید، برنامه‌نویسی تحت وب می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با توجه به درآمد بسیار بالایی که برنامه‌نویسی برای افراد به دنبال دارد، بسیاری به همین علت به این شغل روی آور می‌شوند. شما نیز می‌توانید با یادگیری این حرفه، درآمدهای میلیون تومانی را در هر ماه کسب کنید!

اهمیتی ندارد که با چه زبانی برنامه‌نویسی می‌کنید یا قصد دارید تا چه زبانی را یاد بگیرید، به صورت کلی هر نوعی از برنامه‌نویسی برای شما درآمدزایی فزونی را به همراه خواهد داشت! البته، بهتر است تا در رابطه با زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب که امروزه بیشتر مد نظر هستند نیز تحقیقاتی را به عمل آورید؛ زیرا حوزه کاری شما طراحی و توسعه وبسایت است. زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب که طی سال‌های گذشته رشد بالایی را تجربه کرده‌اند، می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای شما به شمار روند.

در ادامه، به بررسی برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب و ترند در جهان پرداخته‌ایم و آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 1. Swift
 2. Go
 3. Scala
 4. Elm
 5. Ruby
 6. #C
 7. javascript
 8. Python
 9. Rust

در لیست ذکر شده، 9 زبان مناسب برنامه‌نویسی را برای شما معرفی کرده‌ایم که با یادگیری آن‌ها می‌توانید پروژه‌های خوبی را دریافت کنید. البته، همه این زبان‌ها تحت وب نیستند و عموما کاربردهای دیگری دارند. برای آشنایی بیشتر با هر زبان، به شما توصیه می‌کنیم که در گوگل آن را جستجو کنید.

با توجه به اینکه در این مبحث قرار بود تا زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب را برای شما بررسی نمائیم، در ادامه این بخش، قرار است تا آن‌ها را نیز به صورتی دقیق‌تر برای شما بررسی کنیم. زبان‌های HTML، javascript و CSS، زبان‌هایی هستند که در بخش فرانت-اند یا ظاهری وبسایت به کار برده می‌شوند؛ اما از طرف دیگر زبان‌های Python و Asp.net برای ایجاد پویایی و امکانات اضافه در وبسایت استفاده می‌شوند. شما می‌توانید تنها بخش فرانت یا تنها بخش بک-اند را کار کنید؛ اما اگر تمایل داشته باشید نیز می‌توانید تمام آن‌ها را بیاموزید و به یک Full Stack developer تبدیل شوید.

کسب و کار مجازی دیجیتال مارکتینگ

کسب و کار مجازی دیجیتال مارکتینگ

به صورت کلی، به افرادی که برای کسب و کارهای مختلف در فضای آنلاین به بازاریابی یا تبلیغات می‌پردازند، “دیجیتال مارکتر” گفته می‌شود و حرفه آن‌ها نیز دیجیتال مارکتینگ نام دارد. در واقع، یک دیجیتال مارکتر باید بتواند از ابزارهای مختلف استفاده کند تا ارتباطی موثر را با مخاطبین هدف و مشتریان برقرار نماید. همچنین، هدف از انجام این کار، افزایش درآمد و فروش کسب و کار مد نظر است. متقاعد کردن مشتریان بالقوه برای خرید یک محصول یا استفاده از خدمات یک کسب و کار، وظیفه اصلی یک دیجیتال مارکتر می‌باشد!

شغل دیجیتال مارکتینگ، که تحت عنوان “بازاریابی دیجیتالی” نیز شناخته می‌شود، در زیرشاخه‌های متعددی قابل انجام است. افرادی که علاقمند به کسب درآمد از طریق دیجیتال مارکتینگ هستند، می‌توانند در زیرشاخه‌های زیر به فعالیت بپردازند:

 • طراحی سایت و خدمات UI و UX
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • ادمین سایت یا شبکه اجتماعی
 • سئو و بهینه‌سازی سایت برای گوگل
 • تحلیل داده و آمار
 • برنامه‌نویسی و ساخت اپلیکیشن
 • تصویربرداری و فیلمبرداری
 • تدوین و انیمیشن
 • چیدن استراتژی محتوا و تولید محتوا
 • تصویرسازی و گرافیک
 • تبلیغات و بازاریابی

اگر تمایل دارید تا در عرصه دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید، در ابتدا باید حوزه مورد علاقه خود را انتخاب نمائید. سپس باید اطلاعات و تخصص لازم را در رابطه با آن حوزه کسب کنید تا در نهایت بتوانید آن‌ها را در بازار کار واقعی، مورد استفاده قرار دهید. برخی فکر می‌کنند که دیجیتال مارکتینگ تنها به شبکه‌های اجتماعی محدود می‌شود؛ اما در حقیقت چنین طرز فکری اشتباه است! مدیریت شبکه‌های اجتماعی یا سوشال مدیاهایی همانند اینستاگرام، تنها یکی از زیرشاخه‌های این رشته شغلی می‌باشد.

هنر و علم دیجیتال مارکتینگ، نیاز به زمان دارد و برای متخصص شدن در آن، نیاز به کسب تجربه خواهید داشت! همچنین، شما باید به فکر یادگیری اصول و مبانی بازاریابی باشید. یافتن منابع اطلاعاتی معتبر و مفید، در این راه به شما کمک خواهد کرد. همچنین، می‌توانید از افرادی که دارای تجربه کافی در حوزه بازاریابی دیجیتالی هستند، راهنمایی بگیرید. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در زمینه آموزش کسب درآمد اینترنتی آسان و کسب درآمد در خانه دریافت نمائید، می‌توانید پکیج کسب درآمد میلیونی تجارت آنلاین را تهیه فرمائید.

جمع‌بندی

راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی، نیازمند داشتن انگیزه، دانش و علاقه است. در صورتی که شما بتوانید یک تخصص خاص را در هر رشته کاری کسب کنید، می‌توانید به راحتی نیز در فضای اینترنت از طریق آن کسب درآمد داشته باشید! تفاوتی نمی‌کند که این کسب و کار در حوزه هنری، تکنولوژی، برنامه‌نویسی، ورزشی، آشپزی یا حتی شمع‌سازی است! رشد و توسعه تکنولوژی باعث شده است تا فضای مجازی به بستری مناسب برای کسب درآمد هر نوع شغل تبدیل شود. بنابراین، اگر به دنبال درآمدزایی از طریق یک کسب و کار مجازی هستید، توصیه ما به شما این است که از ترندهای روز بازار، نیازهای مردم و فعالیت‌های رقبای خود آگاهی لازم را پیدا کنید.

دیگر مقالات مرتبط ما را در تجارت آنلاین مطالعه فرمائید:

کسب درآمد با پادکست(Podcast)

آموزش کسب درآمد از اسپاتیفای(Spotify)

کسب درآمد از یوتیوب در ایران